معرفی ساینس دایركت


 

± معرفی ScienceDirect

± نگاهی به صفحه نتیجه جستجو(Results)

± عضویت درScienceDirect

± نگاهی به متن مقاله
± جستجوی سریع(Quick

± مرور(Browse)

± جستجوی مقدماتی(Basic)

± آگاهی رسانی(ALERT)

± جستجوی پیشرفته (Advanced)

± عملگرها
± تاریخچه جستجو(Search History)

 

::معرفی ScienceDirect  

نام شركتElsevier در سال 1580، زمانی كه لوئیس الزویر(Lowys Elsevier) شروع به فروختن كتاب به دانشجویان كرد مطرح شد. Elsevier یكی از اولین ناشرانی است كه به چاپ مجلات علمی و شرح وقایع علمی پرداخته است. نویسندگانی كه با Elsevier همكاری داشته اند از نامداران روزگار خود بوده اند كه می توان از اسكالیجر(Scaliger)، گالیلئو (Galileo) ، اراسموس (Erasmus) و دكارت (Descartes) نام برد.شعبه اصلی Elsevier Science در آمستردام هلند می باشد.

ٍElsevier یك ناشر چند رسانه ای پیشرو می باشد كه محصولات و خدمات علمی، فنی و پزشكی را در سراسر دنیا منتشر می كند.Elsevier بیش از 200000 محصول و خدمات ارائه می دهد كه شامل مجلات، كتابها، محصولات و خدمات الكترونیكی، پایگاههای اطلاعاتی می باشد و هر سال  بیش از 1600 نشریه و 1200 كتاب را  منتشر می نماید.

Brand های اصلی Elsevier Science ناشرین Academic Press،  Butterworth-Heinemann، Cell Press، Churchill-Livingstone، MDL، Engineering  Information، Excerpta Medica، The Lancet، MD consult، Mosby، North-Holland، Pergamon، ScienceDirect و WB Saunders می باشد.

ُScienceDirect: یك سرویس اطلاعاتی الكترونیكی پیشرو می باشد كه به وسیله آن به بیش از 1700 مجله علمی، فنی، پزشكی به صورت تمام متن(fulltext) دسترسی پیدا می كنید. به بیش از 59 میلیون چكیده مقالات علمی دسترسی پیدا می كنید. با مقالات بیش از 120 ناشر دیگر ارتباط  برقرار می كنید.دسترسی به مقالات آن طبق اشتراك دانشگاه تهران از سال 1999 به بعد می باشد.

Academic Press: در حدود 60 سال است كه اطلاعات مورد نیاز دانشمندان، محققان، مهندسان و متخصصان در صنعت و دانشگاه را ارائه می نماید و شامل بیش از 167000 مقاله از حدود 250 نشریه می باشد.

پوشش موضوعی آن عبارتند از: كشاورزی و علوم زیستی - هنرها و علوم انسانی - بیوشیمی، ژنتیك وزیست شناسی مولكولی - تجارت، مدیریت و حسابداری - مهندسی شیمی - شیمی - علوم تصمیم گیری(Decision Sciences) - زمین و علوم سیاره ای - اقتصاد، اقتصاد سنجی و مالی - انرژی - مهندسی - محیط زیست - ایمنی شناسی و میكروبیولوژی - علوم مواد - ریاضیات - پزشكی و دندانپزشكی - علوم اعصاب - پرستاری - فارماكولوژی، سم شناسی و علوم دارویی - فیزیك و ستاره شناسی - روانشناسی - علوم اجتماعی - دامپزشكی و علوم دامی

 

::عضویت در ScienceDirect

با توجه به اینكه دسترسی به ScienceDirect بر اساس IP Addressها تنظیم شده است و احتیاجی به وارد كردن user name و password ندارد ولی با عضویت(Register) در ScienceDirect  و ایجاد یك پروفایل شخصی(My Profile) از امكاناتی مانند ذخیره كردن جستجو ها، ایجاد لیستی از نشریات مورد علاقه(My Favorite Journals and Book Series) و Search Alerts، Journal Issue Alerts و Citation Alerts و ایجاد تاریخچه جستجو search history و تركیب كردن جستجوها با هم استفاده كنید.

اگر شما عضو هستید user name و password  خود را در كادر Register or Login وارد كنید و در صورتیكه عضو نمی باشید با انتخاب لینك Register و پر كردن فرم عضویت(Registration) با وارد كردن نام، نام خانوادگی، آدرس e-mail و وارد كردنpassword و انتخاب موضوعات مورد علاقه خود و كلیك كردن دكمه done  سیستم user name در اختیار شما قرار می دهد و با كلیك دكمه login now می توانید از این امكانات استفاده كنید.

برای استفاده ازپروفایل شخصی خود دكمه (My Profile) را از بالا انتخاب كنید. كه امكان تغییر رمز عبور(password) و تغییر مشخصات شخصی و حذف و اضافه آگاهی رسانی(Add/Remove Alerts) كه در قسمت آگاهی رسانی(ALERT) توضیح داده شده است و ایجاد لیستی از نشریات مورد علاقه وجود دارد.

با انتخاب لینك Remove Favorite Journals and Book Series لیست نشریات و همچنین لیست نشریات مورد علاقه خود را خواهید دید كه امكان حذف و اضافه كردن هر كدام از نشریاتی را كه اشتراك داشته باشید وجود دارد البته روش دیگری نیز برای اضافه كردن یك نشریه به لیست نشریات مورد علاقه خود وجود دارد كه در قسمت مرور(Browse) توضیح داده شده است.

 

::جستجوی سریع(Quick)

در روش جستجوی سریع كلمه یا عبارت جستجو را در كادر جستجو وارد كنید، جستجو شما در تمام فیلدهای عنوان (Title)، چكیده (Abstract)، كلید واژه ها(keywords) و نویسندگان(authors) انجام خواهد شد.

 

::جستجوی مقدماتی(Basic)

ابتدا دكمه Search را انتخاب كنید.

سر برگ All Sources را برای انتخاب منابع جستجو انتخاب كنید.

سر برگ Basic را از سمت راست انتخاب كنید.

در هر یك از كادر های جستجو، كلمه جستجو را وارد كنید و اگر در هر كادر جستجو دو كلمه وارد كنید آن را به عنوان یك عبارت در نظر می گیرد. در جستجوی مقدماتی از منوی كشویی فیلد جستجو (Within ) فیلد مورد نظر خود را انتخاب كنید كه عبارتند از:

  • نویسندگان(authors)

  •  نام نشریه(Journal Name)

  • عنوان(Title)

  • كلید واژه ها(keywords)

  • چكیده (Abstract)

  • مرجع(Reference)

  • شابك(ISBN) یا ISSN

  • موسسه یا سازمانی كه نویسنده به آن وابسته است (Affiliation)

  • تمام متن (Full Text) می باشد.

در روش جستجوی مقدماتی شما می توانید از عملگرهای AND، OR و AND NOT استفاده نمایید كه در قسمت عملگرها توضیح داده شده است.

می توانید منابع جستجوی خود را به مجلات، كتابها و پایگاههای چكیده محدود نمایید.

می توانید موضوع (subject) جستجوی خود را مشخص كنید به عنوان مثال "Medicine and Dentistry"را انتخاب كنید و اگر تمایل داشتید كه در چند موضوع جستجوی شما انجام شود با استفاده از crtl+click انتخاب كنید.

می توانید جستجوی خود را از لحاظ زمانی محدود كنید كه به عنوان مثال از سال 2003 تا به حال باشد.

سپس روی دكمه Search كلیك كنید.